Френски импресионисти – графика

Френски импресионисти - графика

След успеха си в Словакия, Полша и Румъния, за първи път в България, уникалната изложба „Френски импресионисти – графика“, ще бъде изложена в ХГ „П.Чурчулиев“, Димитровград, а откриването на 25.08.2023 г. е част от програмата на общината по случай 76 годишнината на града.
Изложбата представя 37 оригинални графични творби на едни от най-големите майстори на модерното изкуство – Пол Гоген, Анри дьо Тулуз-Лотрек, Пиер Огюст Реноар, Едуар Мане, Арманд Гийомен, Алфред Сислей и Пол Сезан. Тези творби са много важна част от художественото наследство на тези майстори и се намират в колекциите на най-големите национални музеи и галерии в целия свят. Показани заедно в тази изложба, те ни показват как изразяването в графична форма е било важна част от творчеството на импресионистите и е намерило израз в създадените от тях шедьоври.
Изложбата ще бъде достъпна за посетители от 25.08.2023 г. до 13.01.2024 г.
Експозицията е разделена на четири тематични раздела:
Първи раздел – „Портрет на Бодлер“ от Едуар Мане.
През целия си живот, макар и да среща съпротивата на художествените критици, Мане има за свои съмишленици Емил Зола, който го подкрепя публично в пресата, Стефан Маларме и Шарл Бодлер, който го предизвиква да изобрази живота такъв, какъвто е. Мане на свой ред рисува всеки от тях.
Втори раздел – Три творби на Анри дьо Тулуз-Лотрек
Вторият раздел запознава посетителите с една от най-големите артистични страсти на Анри дьо Тулуз-Лотрек: графиката, или по-точно литографията. Изключителна серия от творби – литографии, представящи любимия модел на Тулуз-Лотрек и суперзвезда на неговото време – Ивет Гилбер, както и двойна литография „Дон Кихот и Санчо Панса / Жена, която чисти риба“ (1897 г.) и шестцветната литография, гравирана от самия Тулуз-Лотрек, подписана в плочата с монограма на художника – Театрална програма за „L’argent“ / „Пари“ на Фабр.
Трети раздел – монотипии и рисунки от мемоарите на Пол Гоген „ Преди и след“ -18 монотипии и 10 страници с рисунки. Гоген е планирал публикуването им точно във вида, в който е осъществено от Ерик Ернст Швабах – под формата на хелиогравюри. Така може да се каже, че художествените идеи на Гоген в представените на изложбата отпечатъци са напълно реализирани в това първо уникално издание от 1918 г.
Четвърти раздел – Пет произведения на Пиер Огюст Реноар, Пол Сезан, Арман Гийомен и Алфред Сисле.
Въпреки че графичните произведения на импресионистите не са толкова известни като живописните, те са важна част от творчеството им, които показват различните умения и идеи на своите създатели.
Куратори: Василий Кесаури и Александър Кесаури, организирана от ХГ „П.Чурчулиев“, Димитровград (България) в партньорство с Art Expo SIA (Латвия) и Колекция Кесаури (Франция).
Специален партньор на изложбата е Ветеринарна клиника „Д-р. Капашиков и Колектив“.